Andrea Ablasser Hakkında Kısaca Bilgi

Andrea Ablasser, İsviçreli bir immünologdur ve EPFL (École Polytechnique Fédérale de Lausanne) Üniversitesi’nde profesördür. Ablasser, özellikle bağışıklık sisteminin uyarılması ve enfeksiyonlara karşı savunma mekanizmaları hakkındaki araştırmalarıyla tanınmaktadır.

Ablasser, 1980 yılında İsviçre’de doğdu ve Zürih Üniversitesi’nde tıp eğitimi aldı. Doktora eğitimini Almanya’daki Ludwig Maximilian Üniversitesi’nde tamamladı ve daha sonra Massachusetts Genel Hastanesi ve Harvard Tıp Fakültesi’nde araştırmacı olarak çalıştı. 2013 yılında, EPFL’deki pozisyonuna başladı.

Ablasser, bağışıklık sisteminin temel işlevlerini anlamak ve özellikle virüs enfeksiyonlarına karşı savunma mekanizmalarını keşfetmek için çalışmalar yürütmüştür. Araştırmaları, insan hücrelerindeki virüs enfeksiyonlarının nasıl algılandığını ve bağışıklık sistemine nasıl yanıt verildiğini anlamayı amaçlamaktadır.

Ablasser, özellikle STING adı verilen bir protein üzerinde çalışmaktadır. STING, hücrelerin virüs enfeksiyonlarını algılamasına ve bağışıklık sisteminin tepki vermesine yardımcı olan bir protein kompleksidir. Ablasser‘in çalışmaları, STING’in nasıl çalıştığını ve virüs enfeksiyonlarını algıladığını açıklığa kavuşturmaktadır. Ayrıca, STING aktivasyonunun kanser tedavilerinde nasıl kullanılabileceği üzerine çalışmalar da yürütmektedir.

Ablasser‘in araştırmaları, virüs enfeksiyonlarına ve kansere karşı yeni tedaviler geliştirilmesinde potansiyel olarak büyük bir rol oynayabilir. Bununla birlikte, çalışmaları sadece bu alanla sınırlı değildir. Ablasser, bağışıklık sisteminin diğer yönlerini de keşfetmek için çalışmalar yürütmektedir.

Ablasser, çalışmalarıyla birçok ödül kazanmıştır. Bunlar arasında 2019’da L’Oréal-UNESCO For Women in Science Ödülü de yer almaktadır. Ayrıca, 2019 yılında Amerikan Bilim İlerleme Derneği’ne seçilmiştir. Ablasser, genç araştırmacıların kariyerlerine ilham vermek için çalışmaktadır. Bu amaçla, genç bilim insanlarına mentörlük yapmakta ve onların projelerini desteklemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir