Mete Gazoz Hakkında Kısaca Bilgi

Kanadalı rakibi Eric Peters’ı mağlup ederek Dünya Şampiyonu olan milli sporcumuz Mete Gazoz hakkında kısaca bilgi…

Mete Gazoz, 8 Haziran 1999 tarihinde İstanbul’da doğmuş bir Türk olimpik okçudur. Okçuluğa 2010 yılında başlamış olan Gazoz, uluslararası spor kariyerine 2013 yılında adım atmıştır. 10 Mayıs 2021 tarihinde dünya sıralamasında olimpik yay erkekler kategorisinde 2. sıraya yükselmiştir. Türk okçuluk tarihindeki ilk Olimpiyat altın madalyasının sahibi olma başarısını, 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda Erkekler Bireysel Okçuluk kategorisinde İtalyan rakibi Mauro Nespoli’yi 6-4 yenerek elde etmiştir.

Mete Gazoz, Giresunlu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Babası eski milli okçu Metin Gazoz, annesi ise İstanbul Okçuluk Kulübü başkanı Meral Gazoz’dur. Mete Gazoz, okçuluğa ilgi duymadan önce yüzme, basketbol, resim ve piyano gibi farklı alanlarla ilgilenmiş ve okçuluk becerilerini geliştirmiştir. İlk ve lise öğrenimini İhlas Koleji’nde tamamlamıştır.

Spor kariyerindeki önemli başarıları arasında 2013 Dünya Gençlik Okçuluk Şampiyonası’nda klasik erkek yay takımı ile gümüş madalya kazanması, 2015 Avrupa Oyunları’nda Türkiye’yi temsil etmesi ve 2016 Avrupa Okçuluk Şampiyonası’nda bireysel kategoride gümüş madalya kazanması yer almaktadır. Ayrıca, 2018 yılında Berlin’de düzenlenen Dünya Kupası’nda 4 altın madalya kazanmış ve dünya okçuluk federasyonu tarafından “Yılın En İyi Çıkış Yapan Sporcusu” seçilmiştir.

Mete Gazoz‘un uluslararası başarılarından bazıları, 2017 Dünya Gençler Okçuluk Şampiyonası’nda karışık takım klasik yay kategorisinde dünya 3.’sü olması ve 2018 Akdeniz Oyunları’nda altın madalya kazanmasıdır. Ayrıca, 2022 Akdeniz Oyunları’nda gümüş ve bronz madalya kazanmıştır.

2020 Tokyo Olimpiyatları’nda elde ettiği altın madalya, Mete Gazoz‘un en önemli başarılarından biridir. Aynı yıl Forbes Dergisi tarafından “30 altı 30” gençlik kulübüne seçilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir