Recep Tayyip Erdoğan Hakkında Kısaca Bilgi

Recep Tayyip Erdoğan, Türk siyasi hayatında önemli bir yere sahip olan bir isimdir.

26 Şubat 1954 tarihinde İstanbul’da doğan Erdoğan, Kasımpaşa semtinde fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. İlkokul ve ortaokul eğitimini Kasımpaşa’da tamamladıktan sonra, İstanbul İmam Hatip Lisesi’ne kaydoldu.

Erdoğan, İmam Hatip Lisesi’nde okurken aktif bir siyasi öğrenci oldu ve Milli Türk Talebe Birliği’nin önde gelen üyelerinden biri oldu. 1970’lerde siyasi hayatında aktif olarak yer almaya başlayan Erdoğan, 1976 yılında Adalet Partisi’nin gençlik kollarına katıldı.

Erdoğan, 1994 yılında Refah Partisi’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı oldu ve seçimleri kazandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde görev yaptığı dönemde, kentin altyapısını yeniden düzenleyerek, ulaşım ve çevre sorunlarına çözümler üretti.

Ancak, 1997 yılında yaptığı bir konuşmada dönemin Genelkurmay Başkanı hakkında söylediği sözler nedeniyle hapis cezasına çarptırıldı ve belediye başkanlığı görevinden alındı. Daha sonra siyasi yasaklar nedeniyle bir süre siyaset yapamayan Erdoğan, 2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi’ni (AKP) kurdu.

2002 yılında yapılan genel seçimlerde AKP, Türkiye’nin en güçlü parti olarak iktidara geldi ve Erdoğan, Türkiye’nin 25. başbakanı olarak göreve başladı. Erdoğan‘ın başbakanlığı döneminde, Türkiye’de önemli reformlar gerçekleştirildi ve ülke ekonomisi büyük bir atılım yaptı.

Erdoğan, 2014 yılında Türkiye’nin 12. cumhurbaşkanı seçildi ve bu görevi hala sürdürmektedir. Cumhurbaşkanlığı döneminde, Türkiye’nin uluslararası arenadaki etkinliği arttı ve ülke, özellikle Ortadoğu’da aktif bir rol oynadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir