Sinan Oğan Hakkında Kısaca Bilgi

Sinan Oğan, Türk siyasetçi, akademisyen ve yazar olarak tanınmaktadır.

1965 yılında İstanbul’da doğmuştur ve Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olmuştur. Aynı bölümde yüksek lisans ve doktorasını tamamlamıştır.

2011 Türkiye genel seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi’nden Iğdır milletvekili seçilmiştir. Türkiye-Arnavutluk ve Türkiye-Nijer Parlamentolararası Dostluk Grupları üyesi ve Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Genel Sekreteri’dir. 26 Ağustos 2015 tarihinde Milliyetçi Hareket Partisi’nden ihraç edildi. Bunun ardından açtığı davayı kazanarak 2 Kasım 2015 tarihinde ihraç edildiği MHP’ye geri döndü. 10 Mart 2017 tarihinde Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, Eski Türk Tarih Kurumu Başkanı ve Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Isparta Milletvekili Nuri Okutan ile birlikte MHP’den tekrar ihraç edildi.

2017 yılında MHP’den ayrılarak yeni bir parti kurma çalışmalarına başlamıştır. 2018 yılında “İYİ Parti” isimli partiye katılmış ve partinin ilk kongresinde genel başkan yardımcısı seçilmiştir. Ancak parti içinde yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle 2019 yılında İYİ Parti’den istifa etmiştir.

Sinan Oğan‘ın siyasi görüşü genellikle milliyetçi ve muhafazakar olarak değerlendirilmektedir. Kendisi, Türk milliyetçiliği ve Atatürkçülük görüşlerini savunmaktadır. Aynı zamanda İslamcılık ile Türk milliyetçiliğinin birleşmesi gerektiğini savunmaktadır.

Ata İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı olan Sinan Oğan, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamalar ve paylaşımlarla gündemde kalmaktadır. Özellikle siyasi rakiplerine yönelik sert eleştirileri ve tartışmalı açıklamaları nedeniyle sık sık eleştirilmektedir.

İleri düzeyde Rusça ve akademik düzeyde İngilizce bilen Sinan Oğan, siyasi kariyerinin yanı sıra çeşitli televizyon programlarında yorumcu ve konuşmacı olarak yer almıştır. 2015 yılında “İsrail’in Türkiye’deki Casusları” isimli kitabıyla dikkatleri üzerine çekmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir